Jak długo może świecić taka żarówka?
Tak samo jak w przypadku każdych innych żarówek, lampy do projektorów czy TV proj. także mają ograniczoną żywotność. Niestety oznacza to, że każda lampa w końcu się wyświeci i trzeba będzie ją wymienić. Z kolei czas pracy danej żarówki może być bardzo różny w zależności od warunków projekcji i od tego, jak często sprzęt jest używany. Wytrzymałość żarówki zależy również od jakości jej wykonania, dlatego lampy oryginalne zwykle działają wyraźnie dłużej niż zamienniki.Jakie czynniki mają wpływ na żywotność lampy?
Dla większości lamp do projektorów ich żywotność określona jest na ok. 2000h pracy w optymalnych warunkach. Jednak żaden z producentów nie może zagwarantować takiej żywotności w 100%-ach i mówiąc szczerze nie zdarza się to często, aby lampa ten stanowiony limit osiągnęła. W praktyce oznacza to, że jeśli projektor jest używany przez ok. 2 do 4h dziennie w czystym, wolnym od pyłu i dymu pomieszczeniu przy temp. pokojowej, to lampa powinna w nim wytrzymać ok. 1500-2000h pracy. Oczywiście w niekorzystych warunkach żywotność lampy ulegnie skróceniu. Jeżeli projektor operuje non-stop, 24h/d 7 dni w tygodniu, to ryzyko wcześniejszego wyświecenia się lampy jest wtedy najwyższe. Nowsze projektory, i te o niższej świetliwości a także TV projekcyjne miewają lampy o dłuższej żywotności (parametr ten powinien być określony w instrukcji obsługi projektora). Niemniej deklarowana żywotność lamp dotyczy jedynie produktów oryginalnych. Zatem jeśli zamówią Państwo lampę kompatybilną (czy to z modułem, czy też bez), to żywotność takiej lampy może być, i zapewne będzie, krótsza.Dlaczego lampa w pewnym momencie przestaje świecić?
Obecnie w większości projektorów używane są żarówki rtęciowe, które do wytworzenia bardzo jasnego światła wykorzystują łuk elektryczny powstający się między dwiema elektrodami umieszczonymi w szklanej komorze wypełnionej rtęcią. Płynna rtęć podczas pracy żarówki osiąga ciśnienie rzędu 200 atm a jej temp. pracy przekracza 1000°C. W czasie świecenia żarówki dochodzi do stopniowej defomacji i ubytku materiału na elektrodach, co powoduje zwiększanie się przerwy między nimi. Z kolei czym większa jest odległość między jedną a drugą elektrodą, tym wyższe napięcie należy podać, aby móc wytworzyć i utrzymać łuk elektryczny. Jak tylko wartość tego napięcia przekroczy możliwości balastu projektora (jest to urządzenie kontrolujące napięcie podawane do żarówki), lampa przestanie świecić. Lampa może także przestać świecić z powodu osiągnięcia granicy swej żywotności. Wiele modeli projektorów w celu uniknięcia eksplozji żarówki nie pozwala uruchomić lampy, jeśli ta przekroczyła swoją żywotność. Niekiedy projektor może również przedwcześnie wyłączać lampę, jeśli nie daje rady jej dostatecznie ochłodzić. Problem taki może wynikać z wady żarówki lub z powodu niedostatecznego chłodzenia lampy spowodowanego przez zabrudzone filtry, awarię wiatraczków lub ograniczony czy zablokowany dostęp powietrza do otworów wentylacyjnych. Najnowsze modele projektorów wyposażone są w nowocześniejsze żarówki, więc lampy w tychże projektorach wykazują dłuższą żywotność. W połączeniu z użyciem trybu EKO, który ma na celu wydłużenie czasu pracy żarówki za cenę obniżenia jasności obrazu, można osiągnąć czas pracy aż do ok. 5000h. Jakie czynniki mają wpływ na żywotność lamp do projektorów i jak tę żywotność wydłuzyć? Tego dowiecie się Państwo z naszej infografiki. Na szczęście na lampy do projektorów udzielana jest gwarancja, która ma chronić użytkownika w przypadku ich przedwczesnego wyświecenia się.
Poradnia
- Czym różnią się poszczególne warianty lamp
- Jak wydłużyć żywotność lampy do projektoru?
- Dlaczego lampy do projektorów są tak drogie?
- Z czego składa się lampa do projektora?
- Czym różnią się poszczególne warianty lamp dostępne w waszym sklepie?
- Czy poradzę sobie z montażem samej, gołej żarówki?
- Jak długa gwarancja udzielana jest na lampy?
Pomożemy Państwu
z wyborem lampy
Aneta Kwiatkowska
obsługa klienta
obsługa klienta
22 153 0434
(pon-piąt 8-16)
Napisz do nas
(pon-piąt 8-16)
Jeśli o lampach wiedzą już Państwo, co potrzeba, to wystarczy już tylko wybrać tę właściwą
Szybkie wyszukiwanie lampy
Wystarczą dwa kliknięcia