Z czego składa się lampa do projektora?
Lampa do projektora, czy telewizora projekcyjnego, składa się z bardzo mocnej żarówki osadzonej w module montażowym, którego głównym zadaniem jest ułatwienie manipulacji z lampą przy jej wymianie. Prócz tego moduł zapewnia stabilne i precyzyjne umieszczenie żarówki w projektorze a także podłączenie jej do źródła napięcia, stanowi on również ochronę dla wewnętrznych części projektora, które mogłyby zostać uszkodzone w przypadku eksplozji żarówki. Dodatkowo soczewka modułu ogranicza także ilość szkodliwego promieniowania UV emitowanego przez żarnik.
Lampowy moduł i jego składowe
Większość lampowych modułów wykonana jest z plastyku odpornego na wysokie temperatury, w niektórych innych typach modułów używane są także elementy metalowe. Moduł zawiera także szkłaną soczewkę, która filtruje promieniowanie UV a także naprowadza strumień światła w odpowiednim kierunku do układu optycznego projektora. Jedną z części modułu są także kable przyłączeniowe, które z jednej strony podłączone są do lampy, z drugiej zaś kończą się wtyczką, która po zamontowaniu modułu w projektorze zostanie połączona z balastem (ew. driverem) lampy – czyli obwodem, który umożliwia jej połączenie z projektorem, a który sam nie jest częścią modułu lampy.
Częścią lampowego modułu są także śrubki do zamocowania modułu wewnątrz projektora. Niektóre moduły mogą także posiadać chip, który ma za zadanie mierzyć czas pracy lampy, pełni on również inną funkcję, pomaga wspierać sprzedaż oryginalnych lampowych modułów, sprawiając, że produkcja lamp kompatybilnych jest trudniejsza i droższa.
Konstrukcja żarówek do projektorów
Najistotniejszym elementem żarówki jest tzw. żarnik (ang. burner), czyli rurka z przezroczystego szkła, posiadająca zagłębienie wypełnione rtęcią. Żarnik zawiera także dwie wolframowe elektrody, między którymi po uruchomieniu żarówki pojawia się łuk elektryczny. Tenże łuk z kolei w reakcji z rtęcią zaczyna emitować światło, które promieniuje mniej więcej równomiernie we wszystkich kierunkach. Z tego powodu wokół żarnika umieszczony jest reflektor – szklana bańka o parabolicznym bądź eliptycznym kształcie, wewnątrz pokryta odblaskowym materiałem. Reflektor ma oczywiście za zadanie odbijać promienie światła tak, by maksimum promieniowania skierowane zostało bezpośrednio do układu optycznego projektora.
W przypadku niektórych żarówek na przedniej części reflektora umieszczone jest szkiełko, ewentualnie soczewka filtrująca promieniowanie UV. Niekiedy jednak szkiełko to jest elementem lampowego modułu, a jeśli nie ma go tam, to znajdą je Państwo w komorze lampy. Sama żarówka zawiera zwykle dwa (niekiedy są to trzy) kable połączone z elektrodami w żarniku, które są wyprowadzone do tylnej części lampy, za reflektor.
Zadbajcie o bezpieczeństwo!
Większość lamp do projektorów oparta jest o żarówki rtęciowe. Żarnik tychże żarówek zawiera małą ilość rtęci, która, nawet w śladowych ilościach, ma niebagatelny wpływ na nasz organizm, dlatego zalecamy, aby ostrożnie manipulować lampą, a w przypadku jej rozbicia czy pęknięcia żarówki, kawałki szła uprzątnąć mając ubrane rękawice ochronne. Następnie zalecamy dokładnie wywietrzyć mieszkanie - nawet pomimo tego, że lampa zawiera jedynie niewielką ilość rtęci (w granicach kilku miligramów). Należy także pamiętać o ekologicznej utylizacji zużytej lampy.
Kto produkuje żarówki używane w oryginalnych modułach?
Obecnie żarówki wysokiej jakości montowane w oryginalnych modułach produkuje jedynie kilka firm, są to:
- Philips (UHP),
- Osram (P-VIP),
- Ushio (NSH),
- Phoenix (SHP),
- Iwasaki (HSCR),
- Matsushita (HS),
- Epson (UHE).
Jeśli zamówią Państwo w naszym sklepie internetowym oryginalną lampę w oryg. module (oryginalny lampowy moduł – OLM), oryginalną lampę w kompatybilnym module (GLM) lub samą, gołą oryginalną żarówkę, to zawsze będą Państwo mieli do czynienia z żarówką od jednego z wyżej wymienionych producentów. Lampy tychże marek mają zbliżone do siebie parametry, więc często zdarza się, że oryg. lampa do danego projektora może być wyposażona w żarówkę od innego producenta oryginalnych lamp niż zazwyczaj. Może się tak stać np. z powodu niedostatku żarówek od konkretnego producenta na rynku. Jeśli więc wcześniej w Państwa projektorze zamontowana była np. żarówka firmy Philips a w nowym module zamontowana jest np. żarówka firmy USHIO czy OSRAM, to nie jest to błąd. Taka żarówka będzie mieć praktycznie identyczne parametry i jej użycie jest jak najbardziej bezpieczne. Jeśli jednak zależy Państwu na zakupie żarówki od konkretnego producenta, wystarczy umieścić taką informację we wskazówkach do zamówienia a my postaramy się zdobyć dokładnie taką lampę, jaką sobie Państwo życzą.
W przypadku zamówienia kompatybilnej lampy w module lub gołej, zamiennej żarówki, otrzymacie Państwo tzw. żarówkę „no-name“, która swymi parametrami jest zbliżona do oryginalnego produktu, niemniej jednak zwykle lampy te charakteryzują się niższą żywotnością i gorszą jakością projekcji. Dlatego w celu uzyskania jak najlepszej jakości obrazu na długi czas polecamy użycie lamp od oryginalnych producentów.
Poradnia
- Czym różnią się poszczególne warianty lamp
- Jak wydłużyć żywotność lampy do projektoru?
- Dlaczego lampy do projektorów są tak drogie?
- Czym różnią się poszczególne warianty lamp dostępne w waszym sklepie?
- Czy poradzę sobie z montażem samej, gołej żarówki?
- Jak długo może świecić taka żarówka?
- Jak długa gwarancja udzielana jest na lampy?
Pomożemy Państwu
z wyborem lampy
obsługa klienta
(pon-piąt 8-16)
Jeśli o lampach wiedzą już Państwo, co potrzeba, to wystarczy już tylko wybrać tę właściwą
Szybkie wyszukiwanie lampy
Wystarczą dwa kliknięcia